Den Země | Pár neškodných zvyků, které nechají planetu oddychnout | zajímavosti a bonus k tomu.

22. Dubna slavíme DEN ZEMĚ. Velký den!!

A protože opakování je matka moudrosti, připravila jsem si pár neškodných zvyků se zajimavými fakty, které dávají té naši matičce Zem možnost oddychnout.

  1. UKLÍZEJME PO SOBĚ ODPADKY

Odpadky jsou jednou z těch největších a nejaktuálnějších problémů světa. Plasty jsou opravdu všude a spousta firem se konečně rozhodla přestat podporovat jejich další hromadění a většina produktů, které známe z dřívějších dob vyrobených pouze z plastu teď můžeme vidět dostupné i v jiných variantách, jako je například recyklovaný, povoskovaný papír či bavlna. Největší zátěž pro planetu jsou právě plasty, protože jejich molekuly se rozpadají 500 let a zatím nemáme dostupné (hlavně cenově) technologie na to je rozpustit nebo zničit. Tak je pálíme a pouze 40 % z nich se recykluje. Trápí nás hlavně viditelný odpad, ale věděli jste, že ve vodě, a zemině jsou mini malé částečky plastů, které jsou oku neviditelné? To, ale nemění nic na tom, že jsou škodlivé. Každá surovina má nějakou trvanlivost a chemické suroviny poté mohou vylučovat škodlivé látky, které mají dopad na naše zdraví.

Proto není na škodu, alespoň tento jeden den vzít tašku a jít uklidit v našem okolí. Pro děti to můžeme i zkusit udělat formou zábavy. Tím dalším generacím ukázat, jak je důležité se o naši Zemi starat. 

  1. RECYKLACE

Recyklace je trošičku sporná záležitost. Protože se spekuluje nad tím, že je při ní vynaloženo velké plýtvání vody a energie, je ekonomicky náročná a nedá se využít ani pro 50% odpadu, ale pokud bychom si všichni nakoupili recyklovaný toaletní papír, ušetřili bychom 75 000 stromů denně a to smysl dává ne? 

  1. VODA

Říká se, že 3/4 zemského povrchu tvoří voda. 75% tvoří slaná (mořská) a pouze 1% vody na planetě je pitné. A fauna a flóra k životu pitnou vodu potřebuje. Proto se říká, že jednou se voda bude platit zlatem. A v některých zemích tomu tak už skoro je. Například v Rusku je levnější prý vodka než pitná voda. (Haha) Můžeme ušetřit vodu třeba tím, že místo denní hygieny v napuštěné vaně se jednoduše osprchujeme.

  1. PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN

Pěstování svých rostlin, podle podmínek je taky fajn. Trošku nás to propojí s naší přírodou. Udělá nám to radost a pročistí vzduch. 

  1. JEDEN DEN TÝDNĚ BEZ ŽIVOČIŠNÝCH PRODUKTŮ

Snížení konzumace živočišných produktů je určitě důležitá pro naše budoucí generace. Většina půdy je využitá na pěstování plodin, kterými se krmí hospodářská zvířata. Jejich chov a výroba produktů z nich je dost náročná pro ovzduší, plýtvání energií a vody. Nejen, že ušetříme nějakou tu dušičku ale pomůžeme tomu, aby se budoucím generacím zde žilo alespoň podobně jako nám teď tady.

  1. PODPORA CHARITY ZAMĚŘENÉ NA OCHRANU ZVÍŘAT A PŘÍRODY

Jsou určité charity, které dělají správnou věc. Některé druhy zvířat by tu bez pomoci těchto skupin lidí už dávno nebyly. A kvůli komu? Kvůli nám. Já jsem velký zastánce projektu Sheldrick Wildlife trust, kde jsem adoptovala nosorožčí mládě o kterém dostávám každý měcíc veškeré informace a videa. Je zde možnost i místo navštívit a podívat se jak to celé funguje. 

Bonus

Prohlížeč Ecosia

Většina z nás používá prohlížeč Google nebo Seznam. Víte, ale že existuje prohlížeč, kde vaše aktivita podporuje sadbu nových stromů?

Mrkněte se na celý koncept tohoto projektu níže.

Program na dnešní večer: Život na naší planetě- David Attenborough

Nejlepší dokument, který jsem viděla za posledních pár let.

Myšlenka, která mě zasáhla byla ta, že lidstvo je ten největší a nejsilnější predátor, který jen čerpá. Příroda, si ale nakonec cestu sama najde ať už tu lidstvo bude, nebo ne. Proto tohle všechno děláme pro naše děti. To je důležité si uvědomit.  🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s