Co jsou to Mantry? | Jaký je jejich význam a proč je zařadit do každodenního života.

Mantry jsou písně. Jsou to písně, které pocházejí z východních náboženských kultur (hinduismus a buddhismus). Jsou to nástroje kterými si dokážete vyřešit psychické bloky, nemoci, a otočit náladu o 180 stupňů. Mantry jsou pohlazením na duši, euforie a adrenalin. 

Většinou se mantry skládají pouze z melodických slov, nebo krátkých slovních spojení, které ani nemusí dávat společně hlubší smysl. Každé jedno slovo ale svůj význam má. Může to být třeba spojení melodického slova, jako je například óm se jménem jednoho z bohů, kterého buddhisté vyznávají. Tyto slovní spojení se opakují v určitém rytmu, který je ze začátku velmi pomalý. Postupně rytmus nabírá na rychlosti a po čase se zase zpomaluje. Někdy se toto opakuje i v několika kolech. V dnešní době jsou mantry čím dál víc populárnější a můžeme je vyhledat v jakémkoli jazyce. 

Zastav se a pozři vibrace. 

Poslouchat je může každý. Nejde tu o žádné náboženství ač kořeny k východnímu sahají. Sílu manter ucítí každý, kdo si dovolí se do nich zaposlouchat aniž by znal jejich význam. Řekněte skeptikovi, aby se posadil na zem a vzal si sluchátka, pustě mu do uší jednu z manter, která vás pohladila po duši. Schválně, co vám po té zkušenosti poví?

Jak se naučit naslouchat mantrám?

Pokud nejste ve skupině lidí, která by těmto praktikám byla úplně otevřená a jste na to sami, sedněte si na zem do tureckého sedu. Třeba na polštář v pohodlném oblečení. Dejte si sluchátka na plné koule a pomalu se zaposlouchejte do rytmu opakujících se slovních spojení. Tím, jak nepřicházejí žádné jiné zvukové vjemy se lehčeji zaposloucháte a vcítíte do opakování slov a rytmů. Jen poslouchejte. Časem vám nepřijde na mysl nic jiného, než dané mantry. Pokud vás to začne nutit, zpívejte si, tleskejte a houpejte se do rytmu. Prostě vypusťte emoce, které vám mantra ukazuje. 


Níže jsou mé oblíbené:


Co prožíváme při poslouchání?

Je to takový druh meditace. Nejlepší samozřejmě je, si mantry zazpívat se skupinou lidí, nebo jít na živý koncert, kde prožijete ještě hlubší dostání se do nitra sebe sama. Co je to, dostání se do nitra sebe sama? Nejprve posloucháte jednotlivá slova a pomalý rytmus. Po několika opakování s tím, že rytmus pomalu zrychluje opakujete jen daná slova a v hlavě cítíte opravdové prázdno. Později se začnou navalovat pocity štěstí, adrenalinu a euforie. Většinou vás to nenechá jen tak klidnými a začnete si zpívat a usmívat se jako blázni. S narůstajícím se rytmem tyto pocity gradují. Po chvíli se dostane rytmus písně i s pocity až do jakého si vrcholu. Ucítíte štěstí, uspokojenost a lásku proudit celým tělem. V tom bodě přichází náhlé prudké uklidnění. Mantra zpomalí, ale pocit štěstí a klidná mysl vás neopustí. Tento pocit se s vámi může nést i několik hodin.

Dříve jsem byla k praktikování manter skeptická i přesto, že teoreticky mě zaujaly. Jednou jsem si zaplatila přednášku o józe, kde se mluvilo i o historii. O rituálech a mantrách. Díky tomu jsem dala mantrám šanci. Od té doby je poslouchám skoro každý den už přes půl roku a ne jednou mě pomohly z úzkosti, smutku nebo třeba mi jen zpříjemnily ráno.

Máte zkušenosti s mantrami? Jaké pocity prožíváte při jejich poslouchání a které jsou ty vaše oblíbené?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s