Češi vs. Angličani | Jak se kde žije?

Do Anglie jsem se zamilovala, když mi bylo asi 12. Vyrazila jsem totiž se základní školou do Londýna. Vyrůstala jsem na Harrym Potterovi, jako spousta mých vrstevníků, ale když sem uviděla Londýn a ty budovy, hned mi padaly myšlenky, jak je možné, že to vypadá jako z toho filmu. Teď už ve velkých městech vidíš spoustu mrakodrapů a moderních budov, ale jakmile se ocitnu v ulicích dál od centra, v knihovně, starší hospůdce, je to jako bych skočila o pár desetiletí dozadu. Všude jsou cihlové a kamenné domky, typické lampy a zahrádky. Zkrátka je to něco, co mým očím dělá sakra dobře. Proto když Jony před pár lety řekl, že jedeme do Anglie moje srdce zajásalo. Musím říct, že přišlo období, kdy jsem si říkala… Už tu není co k vidění. Je to tu všude stejné. Jenže čím dýl tu jsem, tím víc objevuju různá místa a nemůžu si pomoct, ale Anglie je sakra krásný místo.

Jaký je rozdíl mezi ČECHY a ANGLIČANY?

Ohromneej! Opravdu. Někdy tu mám pocit, že nevím která bije. Všichni tu jsou opravdu moc milý, ale je potřeba si někdy dát pozor, jestli je to myšlené opravdově. Často se Angličané přetvařují. Zkrátka chybí tu upřímnost. Proto se může stát, že ti párkrát padne kudla do zad za zavřenými dveřmi. Myslím to tak, že pokud jsi třeba v práci, a uděláš něco špatně, tak tě před ostatními nechtějí shodit a radši tě pochválí, potom nečekaně za rohem vyvětlí, co bylo špatně. Na druhou stranu ti pomáhají. Nestřeží si tolik soukromí a nebojí se rozdělit. Mají rádi vtipy, které my nepochopíme. Nežijí tolik ve spěchu. Oni si radši nejdřív ke všemu uvaří ten čaj a u něj všechno v klidu proberou. Většinou tě neberou jako hloupého cizince, ale spíš tě obdivují a podpoří. My jsme naopak národ věčných stěžovatelů a jsme hodně upřímní. To se kolikrát v očích cizince může odrážet tak, že jsme trochu zlý a nepřátelský. Zkrátka na to nejsou zvyklí. A čím dýl tu žiju, tím víc si všímám, jaký velký rozdíl mezi námi je. My máme rádi soukromí a střežíme si ho. Nechceme se o nic dělit a spíš se přátelíme jen s pár lidmi z našeho okolí. Nemusíme cizince v naší zemi. Nemyslím, že jsme zlí a špatní, ale myslím, že jsme hodně stále poznamenaní komunismem. Já ani moji vrstevníci ho nezažili, ale naše rodiče a prarodiče ano a proto nás vedou tak, abychom na to nezapomněli a spíš si dávali pozor.

Jak žijí Angličané a jak my?

My z malého města jsme zvyklí na veliké domy a byty v paneláku. Musím říct, že i ten menší byt v paneláku, je větší než byty tady. Máme velké zahrady. A domy si opečováváme jak uvnitř tak venku. Byty spolu sdílejí maximálně studenti, aby poplatili nájem v Praze. Tady je to úplně jiná ves. A to hodně souvisí s tím soukromím. Jak asi víte, tak bydlení v Anglii je drahá záležitost. A nejsou tu možné levné opravy, nebo aby si tu člověk postavil krásný dům, jako v Čechách. Tak nějak to má padnout do architektury. Takže i moderní domy jsou cihlové, nebo kamenné. Spousta lidí tu často sdílí dům s dalšími pěti lidmi a pronajímají si jen pokoj. A to nejsou jen cizinci nebo studenti, ale i domrodci. Ti opravdu bohatí mají dům i zahradu. Proto když jsi v Anglii farmář, většinou jsi z lepší vrstvy a tvoje děti budou chodit na soukromou školu. U nás jsou to lidé střední vrstvy jako třičtvrtě obyvatel. Místnosti jsou tu znatelně menší a všude jsou koberce. Angličané nedbají tolik na čistotu jako my. Chodí v botech, nevaří a radši nakupují polotovary. Důležité je být navoněný a natrojený s krásným autem. To co je za zavčenými dveřmi tak důležité není. Oni hodně žijí venku a to hlavně v práci a po ní si jdou sednout do hospody nebo na večeři. Netráví tolik času doma a proto pro ně není důležité mít nastrojený dům.

Jak se liší pracovní morálka?

To samozřejmě záleží na zaměstnavateli. V něktrých velkých firmách to muže být velký záhul, ale moje zkušenosti jsou takové, že jsem si vždycky připadala s mým nadřízeným sobě rovná. Ráda jsem plnila ukoly a když je práce odvedená dobře na konci směny mi poděkují a pochválí. Pokaždé když po vás něco chtějí tak vás poprosí. Mám jen pár zkušeností s pracováním v Čechách a to jen brigádně, ale nikdy jsem nebyla takhle spokojená a netěšila se do práce jako tady. Většinou jsem v Čechách měla problémy s výplatou nebo se necítla v práci dobře. Ale to samožřejmě, jak říkám záleží na zaměstnavateli.

Je lepší žít v Čechách nebo Anglii?

Všechno má své pro a proti. Ale mě spíš vyhovuje život v Anglii, kvůli přístupu lidí. Kvůli příležitostem, penězům a zkrátka kvůli tomu, že si ten život více užívám. Do Čech se jednoho dne určitě vrátím, ale až uvidím, co chci vidět. Až si dokážu, co sama sobě chci dokázat. Až ucítím, že je ten pravej čas.

Tohle je pohled na svět, který mám právě teď. Všechno se za pár let může změnit až zase prokouknu ty Anglány trochu víc.

A co, jaký na to máš pohled ty?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s