První wildcamping | Co to je? | Je to LEGÁLNÍ? | Málem jsme se podělali strachy!

Co to vlastně je ten WILDCAMPING? 

Úplně přesný překlad by byl asi stanování v divočině. Už jako děcko ve školce, jsem začala jezdit se skautama na tábory a vydrželo mi to až do střední. Jony jezdil taky na tábory podobný těm skautským a možná proto nás to oba táhlo k wildcampingu. Anglický venkov a příroda nás nadchla už od začátku, co jsme sem poprvé přijeli. Nikde jinde takovou přírodu nenajdeš. A když žiješ v tak velkém a rušném městě, je zkrátka fajn čas od času vypadnout. Někdy nám už začali jednodenní výlety být krátký a říkali jsme si, že by bylo fajn tímhle stylem cestovat po Anglii a v budoucnu možná i v jiných krajích. A tak jsme minulý víkend udělali první testovačku. 

Je to v Anglii LEGÁLNÍ?

NE. V žádném případě není v Anglii legální nocovat v divočině, nebo rozdělávat ohně. Jsou ale možnosti, jak tuto činnost dělat a nepřihodit si žádný trable.

 1) Zjistit si, co jsou soukromé pozemky a co ne. Na venkově žijí hlavně farmáři. Je to tu s farmami jiné než v ČR. Většinou je vlastní opravdu velký boháči, který mají ohromné pozemky, které nemusí být ohraničené a jsou často volně přístupné veřejnosti. Proto tu často chodíš mezi zvířaty. Prodává se mapa, OS explorer, která ti ukáže, kam sahají soukromé pozemky a zajimavé trasy. 

2) Neupozorňovat na sebe- nedělat hluk, bordel. 

3) Chovat se hezky k přírodě- nenechávat za sebou žádné stopy, všechen odpad brát s sebou (i toaletní papír), nerozdělávat ohně.

4) Najít si místo, které není vidět z populárních stezek, nebo si večer ustlat a za svítání odejít.

Pokud se dostatečně informuješ a chováš se tak jak máš, nikdo s tebou nemá problém. Ačkoliv, je tu dost známé, že je to nelegální ale lidé to i přesto dělají, proto je to dost hlídané. Zároveň, pokud tě  někdo načape a  vyhodí, slušně se omluv, udělej ze sebe blbce že jsi o ničem nevěděl,  zabal to a jdi jinam. Když jsi  slušný, žádná pokuta tě nečeká. 

Skotsko, je jediné místo, kde je wildcamping legální a je možné i rozdělávat ohně. Tam se zase strašně těším!

Naše první noc v divočině

Když jsme přemýšleli, kde uskutečnit naši první noc, bylo jasný, že to musí být už nějaké místo, kde to známe a nebudeme se tolik bát. Nejdřív jsme chtěli vědět, co to obnáší, než vyrazíme někam dál..Nicméně, já jsem docela slušnák a to, že jsem věděla, že dělám nelegální věc mi bylo dost nepříjemný. Na druhou stranu, jde jen o to, si dát túru, přepat venku a jít domů..

V sobotu dopoledne jsme si zabalili krosny a vyrazili směrem PEAK DISTRICT – Hayfield. No s balením krosen, se to ještě musíme naučit a najít způsob, jak doplňovat vodu při cestě. Jinak batoh hodně zpomaluje..Naštěstí, ale oba už trochu víme jak to chodí, a vzali jsme opravdu jen potřebný věci.. nic navíc..

Byl nádhernej den.. teplo a slunce, docela nečekaně krásně na Anglii.. 

Když jsme vystoupili v Hayfieldu a šli do prvního  kopce, oba jsme funěli jako stádo volů.. Na ty batohy si ted budeme muset zvyknout. Hned při vstupu do Peak District, nás zastavil pár asi v našem věku. Oba měli krosny a ptali se nás, jestli jdeme stanovat. Jony strategicky odpověděl, že uvídíme a já… já hloupá neumím lhát a proto, ze mě hned vyhrklo jooo jdeme!! Měli jste vidět Jonyho ksicht, kterej jasně říkal, že jsem úplně blbá.. Oni na to, že nesmíme, což samozřejmě víme ale řekli jsme jim, že jsme to nevěděli. Nicméně díky tomu, jsme zjistili, že tam chodí hlídači. Cože? Hlídači? To nás oba překvapilo… Jak to mohou uhlídat? Jak to kontrolují?

Po dalších pár set metrech, jsme si dali pauzu a rozebírali, jak to udělat a kam jít… původně v našich očích bylo místo někde na vrcholu s epickým výhledem… ale to se radši nekonalo.

A tak jsme šli dál a dál… Nejdál co jsme mohli… navečer jsme uhli ze stezky a našli parádní, nenápadný místo. Okolí bylo posetý rozkvěltým vřesem a okolodokola jen kopce. 

Stan jsme postavili hned. K večeru, když se už stmívalo, začala padat mlha a foukal vítr. Tak jsme si dali večeri a neřešili to… Chvíli jsme si povídali a koukali na The Big Bang Theory. Jenže mezitím, se venku rozpoutalo peklo. Přišla vychřice, spustil se totální slejvák a kolem dokola díky mlze jen černočerná tma! Díky větru a zvířatům, jsme pořád slyšeli podivný zvuky. Rozhodli jsme se, že to půjdeme zaspat a doufali jsme, že to stan vydrží.. Jenže spát se prostě nedalo a tak jsme se celou noc klepali a doufali, že už bude konečně ráno.

Bylo dost zajimvý pozorovat, co všechno si dokáže hlava vymyslet, když má člověk strach. 

To, že byl podělanej i Jony jsem zjistila až ráno, protože jsem si myslela, že celou noc spal a nechtěla jsem ho budit…

Ráno ještě chvíli pršelo a pomalu padala mlha. Tak jsme si ještě chvilku užívali klidný chvíle ve stanu, nasnídali se a udělali ranní hygienu…  A HURÁ DOMŮ !!

Jsem teď vděčná za to, že hned první noc venku, nám dala zabrat. Teď už víme, že to nebude vždycky s pohádkovým východem slunce, jako z fotek na instagramu. A obdivuju všechny lidi, co dělají wildcamping osamotě. 

Nakonec jsme to vyhodnotili jako nezapomenutelnej zážitek a těšíme se na další!

1 komentář: „První wildcamping | Co to je? | Je to LEGÁLNÍ? | Málem jsme se podělali strachy!

  1. Moc krásné fotky, a teda, taky bych se asi podělala 😀 Zní to strašidelně, a tady jak jsme na venkově a jak občas chodíme s pejsky, tak právě večer občas slyším zvuky, že radši rychle upaluju zase zpátky domů 😀
    Ale to místo vypadá krásně, klasická anglická nádherná příroda a ten vřes!

    Jinak je ale fajn, že když je člověk slušný, pokutu nedostane, i když to musí být nepříjemné. Navíc nám s přízvukem to asi i snadněji sežerou 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s