Situace ve Velké Británii 2| Coronavirus | Kdy bude konec karantény a jaké změny se tu za poslední měsíc odehrály?

Podobný článek jsem napsala, když zde začínala karanténa. Už je to nějaký pátek a tak bych chtěla dát na vědomí, jak se věci mají.

Musím říct, že jsem na začátku karantény, byla opravdu vystresovaná. Hlavně kvůli zdejšímu přístupu lékařů. Občas se prostě stane, že Britové uslyší přízvuk a chtěj se vás co nejrychleji zbavit. Neberu jim to za zlé. Jsme přistěhovalci, stejně jako Ukrajinci v Čechách a myslím, že každý Čech se k Ukrajincům nechová vždycky hezky a bere je, jako podřadný spoluobčany. Tak to chodí skoro všude v Evropě, ale díky tomu jsem si ledacos uvědomila. O tom povyprávím jindy…

Uběhlo tu dva a půl měsíce od doby, co se vyhlásila přísná karanténa. A nastalo pár změn.

Jen tak pro pořádek. V tuhle chvíli, jsme stále ještě v karanténě. Ale už takové spíš uvolněnější.

Už hned od začátku to vypadalo, že to tu s tou chřipkou neberou nějak extra vážně. Roušky ani rukavice nejsou povinné ani doporučované už od začátku.

Ještě před pár  týdny jsme mohli ven jen na nákup potravin, léků  a jeden exercise (cvičení) denně . Venku se mohlo chodit po dvou (jen ti kteří spolu bydlí). Dneska už se může chodit v šesti, i ti kteří spolu nebydlí, ale měli by dodržovat rozestupy. A ven taky můžeme, jak se zlíbí. Jen je háček v tom, že se nesmí používat veřejná doprava, pokud nejedeš do práce. Stále se dodržují rozestupy dva metry. Je tu jedno velký prohlášení a to, že je zakázáno spát s osobou, která s tebou nebydlí a pokud porušíš zákon, budeš náležitě potrestán… Všechna tahle nařízení dávají velkej smysl co? A pak se člověk diví, že z Britů dělají ve všech filmech blbce.

Nemá cenu se proto divit, když řeknu, že celkový počet úmrtí už je více jak dvacet devět tisíc. Stále stovky úmrtí denně přibývá, ale už ne v takovém měřítku jako to bylo.. Pomalu to klesá. Počet nakažených je většinou stále více jak tisíc denně. Myslím si, že ten plán tu moc nefungoval, co se opatření týče. Druhá věc ale je ta, že UK opravdu skvěle podpořila finančně jak podnikatele, tak lidi bez práce, a nebo zaměstnance. Stát platí lidi a podporuje je v tom, že mohou zůstat doma, co nejdéle to půjde, aby se ekonomika nezhroutila.

Další myšlenka, kterou teda nechápu je ta, že byla povolená demonstrace proti rasismu, kde bylo statisíce lidí. Nenávidím rasismus.  S rasismem se bojuje už léta. Jen mi přijde dost nezodpovědný vůči slabým a starým osobám se shromažďovat ve statisících. Lidé si to mohou předat, ale nemusejí mít příznaky a jen roznášet. To potom může přijít o život více jak jeden nevinný život.

Pozitivní informace jsou, že pomalu čísla klesají a opatření pomaličku zpřístupňují normální život. Těším se tak až mi otevřou mojí oblíbenou kavárnu. Až uvidím kamarádky. Až  s Jonym zase půjdeme prozkoumat kusy světa.

Vypadá to, že od července nebo srpna už to konečně možné bude.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s