Coronavirus: Situace ve Velké Británii| Postup ochrany obyvatel| nakupování| ekonomika

Ve Velké Británii celkem dlouhou dobu nikdo nic neřešil. Nákaza se sice sířila celkem slušně, ale vláda měla plán, nakazit 60% populace, aby si lidé vytvořili imunitu. Tento plán se začal ukazovat jako špatný řešení asi v půlce března, když už tu bylo docela velké množství nakažených a mrtvých. I přesto, tu panoval klid. Myslím si, že bylo pro Velkou Británii důležité, aby hlavně jela ekonomika stejně dobře jako doposud. Ve zprávách nebylo skoro nic nového k přečtení a spíše populaci povzbuzovali a šířili ty dobré zprávy. Panoval tu klid před bouří.

První opatření byla taková, že jste si měli mýt ruce mýdlem a horkou vodou. Nikdo nemusel nosit roušku ani rukavice. Vzdálenost mezi osobami neměla být menší než 1 metr.

První vlna “paniky“ se odrazila na obchodech s potravinami, a hygienickými prostředky. Hned jak se ukázalo, že plán A nefunguje a měl by za následek příliš moc obětí, snad všichni obyvatelé Anglie vyrazili do obchodů vykoupit zboží. Když jsme šli na nákup, tak nás tam přivítaly prázdné police s těstovinami, konzervami, rýží, masem, vejci, balenými vodami, alkoholem toaletním papírem, dezinfekčními prostředky, mýdly.

Tato panika tu vládla asi týden a půl. Přišla jsem do práce a celý den se nikdo o ničem jiném nebavil. Nebylo tam ani moc práce protože naše pobočky, nebo klienti z jiných zemí pracovaly dávno z domu nebo pozastavily provoz. Najednou ta ekonomika začala stát i přes to, že by byla schopná jet, kdyby nebyla závislá na ostatních zemích.

Druhá opatření přišla taková, že osoby starší 70 let, nebo osoby s onemocněním, jako je cukrovka, hepatitida, onemocnění plic, rakovina atd. (ty, jejichž léčba snižuje hodně imunitu) musejí sebe izolovat a i osoby s nimi žijící musejí být izolováni. Což se týká i nás. Jenže abychom mohli být izolováni, museli jsme mít potvrzení od lékaře, které by měl dávat GP (obvodní lékař). GP nám tvrdil, že taková potvrzení nesmí dávat a nesmí přijímat neobjednané pacienty, kvůli koronaviru. Posílali nás na 111, což je pohotovost a na úřad. 111 i úřad nás posílali k GP. Taková hloupost. Zdravotnictví tady ze začátku nebylo vůbec připravené. Vůbec nedodržovali dodržení, které nařídila vláda. Nakonec nám tento dopis přišel skoro po měsíci, před pár dny.

Jak Velká Británie laxně začala řešit tento problém, tak skvěle ho začala řešit plánem B. Od 23. Března, vydala vláda nová opatření. Ti zaměstnanci, kteří mohou pracovat z domu, musí pracovat z domu a zbytek, pokud se nejedná o firmy, které zásobují potraviny, lékárny a zdravotnictví jsou na nucené dovolené do konce května. Do supermarketů má povoleno vejít pouze určitý počet lidí a zbytek čeká, až na něj přijde řada před obchodem. Obchody jsou už všemi potravinami plně zásobovány. Mezi osobami musí být 2 metry odstup. Můžeme jít ven pouze na jednu zdravotní procházku denně, do potravin a lékáren. Je doporučeno nosit rukavice i roušku, ale není to příkazem. Je vidět, že lidé tu ta opatření opravdu dodržují a podporují se. To co málokdo dodržuje, je nošení rukavic a roušek.

Co se týče ekonomiky, tak si myslím, že vláda dává velikánskou podporu zaměstnavatelům i zaměstnancům. Což v ČR tak úplně není. Více než 330 miliard liber bylo uvolněno na půjčky, které podniky mají a záruky, kterými ručí. Dalších 20 miliard liber bylo dáno podnikům, které pokryjí daně a dotace. A DPH platby jsou odloženy do dalšího čtvrtročí. Pronajímatelům byla uvolněna 1 miliarda liber jako podpora, pokud někteří jejich nájemníci nemohou platit. Pokud výplata zaměstnance nepřesáhne 2500 liber, tak obdrží 80% platu od státu a zbytek doplatí firma. Pokud daný zaměstnanec má více a je na nucené dovolené, dostává pouze těch 80%.

Počet nakažených celkově ve Velké Británii je k dnešnímu dni 55,242, mrtvých 6,159 a uzdravených 135.

Věřím, že tato opatření docílí toho, že čísla nakažených pomalu přejdou do roviny a poté začnou klesat. Pokud všechna tato opatření budou lidé dodržovat.

Bohužel tato nemoc zde dostala i spoustu zdravotníků. Proto lidé zdravotníky velmi podporují a váží si jich. Je všem jasné, že jsou štítem, který se snaží pro lidstvo dělat to nejlepší a dělají všechno proto, aby uspěli.

Jedna věc se mi na Angličanech libí. A to ta, že jsou věrní až do konce i když to vypadá na prohru a propad v žebříčku, tak se nikdy nevzdávají a fandí si navzájem dál a dál.

————————————–

Na závěr pro ty, kteří umí anglicky přikládám dopis s vysvětlením od Borise Johnsona, který dostal každý obyvatel Velké Británie.

1 komentář: „Coronavirus: Situace ve Velké Británii| Postup ochrany obyvatel| nakupování| ekonomika

  1. U nás už nových případů moc nepřibývá, naštěstí. Norové mají trochu jinak nastavená pravidla, ale lidi to tady dodržují skoro do puntíku. Vláda se snaží pomoct těm, kteří kvůli situaci nemůžou pracovat.
    Snad nás to brzy přejde. A vy rizikoví zůstanete zdraví 🙂

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s