Co vlastně od života chceš?

https://1.bp.blogspot.com/-rYMwmh_S_FY/XALXtWeJxWI/AAAAAAAAAOc/s1din4ZssKwVPfOR0maUG0dfgCqigPCPgCLcBGAs/s400/47124266_361267454682182_5897372212058390528_n.jpg

Tak tuhle otázku si klade spousta lidí sama sobě a slýchává ji od ostatních v našem věku často. Už jako ještě malý caparti si plánujeme, co budeme až vyrosteme. V mém případě to bylo vždycky tak, že jsem říkala, jaká budu světoznámá zvěrolékařka, nebo jsem si představovala, že budu jezdit po světě a točit v džungli zvířata, jako Steve Irwin. 

Tak aspoň to cestování zůstalo. 

Potom už to začíná být vážnější, když opouštíme základní školu a musíme se rozhodnout, na jakou školu jít, a čím se v budoucnu živit.  Spousta lidí to v tom věku neví. Potom je rodiče přihlásí na školu, kterou někteří nedodělají, protože je to nebaví a gymply praskají ve švech. I když vlastně, kolik lidí z deseti ve skutečnosti dělá to, co vystudovali?

V osmnácti a devatenácti nastává ta otázka znovu.

Podle mě v tuhle chvíli existují čtyři typy lidí:

  • KARIERISTI – To jsou lidi, kteří chtějí studovat dál, aby z nich byl nějaký mudrc nebo tak.
  • VĚČNÝ MAZÁNCI – Lidi, kteří jdou studovat jen proto, aby měli titul student, aby jim stále platily studentský výhody, a aby jim rodiče stále cpali peníze.
  • JE MI TO JEDNO LIDI – Ti si prostě odstudujou, jdou pracovat a nic neřeší.
  • AMBICIONISTI- Ti si zkrátka jdou za tím, o čem sní. Ať už je to cestování, hledání vysněné práce, nebo cokoli jiného.

Od pár lidí už jsem slyšela, že neví co dál. Často děláme to, co se od nás očekává, žijeme podle nějakého SYSTÉMU. Podle mě takový ten ideál člověka, tak jak by chtěla žít většina lidí, je mít hezké známky ve škole, být slušný, vystudovat vysokou školu a mít diplom, najít si dobře placenou práci a mít kupu peněz, mít ukázkovou postavu, drahé oblečení, najít si přítele, postavit dům, či si koupit hezký byt, provdat se, zplodit nějaký caparty a žít si pohádkově až do smrti. Když po něčem takovém nelpíte a chcete si žít po svém, bez vysoké školy, hezkého domu, capartů…. jste pro ostatní zvláštní. Myslím si, že je blbost podléhat takovým systémům. Protože kolik lidi žije půlku svého života tak, jak vlastně vůbec nechce? Je nešťastná? Někdy pozoruju lidi, páry, rodiny. Někteří si prostě nemají co říct, nevedou šťastný život. Protože jeden z nich se nakonec podřídil tomu druhému a přijde mu to normální.

Proto si myslím, že je důležité o takových věcech otevřeně mluvit, ač tím můžeš někomu ublížit. Je to tvůj život. Prožij ho tak, jak chceš ty. A nečekej na to až ti bude padesát a chytneš tak zvanou druhou mízu. Pokud nevíš, co právě teď chceš od života, tak prostě dělej to, co tě baví, bez ohledu na to, co o tom říkají ostatní. Každý má něco, v čem vyniká, nebo ví jakým směrem ho to táhne. Jestli ke sportu, či umění atd atd… Neznamená to, že musíš být expert, a že okolí bude chválit, co děláš. Důležité je to, jestli tě to posouvá dál a jestli ti to hřeje duši.

Každým rokem se měníme. Měníme svoje názory, cíle. Ovlivňuje nás naše okolí. To kde se nacházíme a s kým trávíme čas. Ale určitě by mělo zůstat na prvním místě to, co chceme my! Nenechat se ovlivnit kecama okolo. Vyslechnout si názor a nějakým způsobem ho zvážit to ano, ale neposlouchat přímo, co od nás chtějí ostatní. Protože spousta lidí si myslí, že je chytřejší než vy, že ví, co je pro vás nejlepší. Ale to je omyl. Jenom ty sám víš, co je pro tebe nejlepší, protože ty jseš v tom tělě, tak ho použij. Ty víš, kam tě to táhne, nebo v čem si dobrý. Tak si za tím jdi, ikdyž viš, že ostatní tě v tom nemusí podpořit.

Já jsem jeden z těch ambiciozních lidí. Přesně vím, co chci v tuhle chvíli. Jen každodenní život mi někdy myšlenky dost mění a někdy si člověk zvolí tu jednodušší cestu. To je v pořádku. Je to lidská vlastnost. Pak se mi ale zase žárovička rozsvítí a bliká jako o život a říká, co to děláš, vždyť tohle nechceš.

Osud je pro nás už napsanej a vnější okolnosti prostě někdy nedovolí, aby jsi měl hned to, co chceš. Ještě v druháku jsem věděla, že chci jít na vysokou školu. Že zkusím jít na zvěrolékařku, nebo zubařku. A pak jsem si představila ty ztracený roky plný šprtání. Představila jsem si, jestli mě vážně ta práce bude naplňovat. Jestli bych dokázala šťourat se někomu ve zkažených zubech, nebo třeba uspat nějaké zvíře a dívat se jak ten živůtek odchází a přitom být majitelovi oporou. Vyšetřit zvíře před porážkou na jatkách, když sama jsem proti velkochovům a nelíbí se mi, jak s hospodářskými zvířaty lidi zacházejí. To, že uskutečním svoje vysněný cesty do zahraničí, jsem věděla už ve třeťáku, ale nepřemýšlela jsem nad tím, kde na ně vezmu peníze. Na začátku čtvrťáku jsem dostala šanci jet na stáž do Itálie, kde jsem pracovala, jako asistent u veterináře. Neuměli tam anglicky pomalu ani pozdravit, ale i tak jsme se nějakým způsobem domluvili. Získala jsem tam spoustu nových zkušeností a mám z toho vzpomínky na celý život. Právě tam jsem zjistila, že tohle je to, co chci. Získávat nové pracovní zkušenosti v zahraničí. Chci se dozvídat víc o tom, jak to chodí v jiných zemích, poznávat příběhy, tradice, charaktery lidí. Hledat způsoby, jak pomáhat zvířatům jinou cestou než být veterinářem a starat se o planetu zemi tak, jak budu moct…získávat nové zkušenosti a zážitky.. peníze budou přicházet a odcházet, nový dům jednou zestárne, caparti vyrostou, značkové oblečení se opere, krásné tělo zestárne, ale zážitky a zkušenosti …ty s vámi budou celý život…

Vím, že za pár let můžu mít uplně jiný názor, ale teď vím, že tohle je to, co chci. Myslím si, že každý by se měl alespoň pokusit si splňit své sny.

https://1.bp.blogspot.com/-H9u-DlqjoF4/XALYYp0uEvI/AAAAAAAAAO4/vRSe9hI_rjcHaEXSjtnoaHToa5q6qdyoQCLcBGAs/s400/46936566_210930073142852_7116073962596990976_n.jpg

ŽIVOT MÁME JEN JEDEN

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s